Jak se (ne)učit jazyk – individuální lektor versus jazykovka?

Tuhle otázku si položí snad každý, kdo se rozhodne – nebo musí – učt se cizí jazyk. Kde a v neposlední řadě take za kolik. Pokusím se krátce nastínit možnosti a výhody a nevýhody obou variant.

V jazykovce na „to“ nebudete sami, budete tam s více stejně rozhodnutých, což znamená, že lektor se nemůže orientovat na Vaše potřeby, musíte se o pozornost dělit a v neposlední řadě si v průběhu hodiny od spolužáků vyslechnete (a možná si i zapamatujete) spoustu chybných variant vyučovaného jazyka. Zaplatit musíte předem většinou celé pololetí, přičemž – jestliže s kurzem začínáte  a nejedná se o pokračování kurzu – nevíte, zda Vám lektor, látka, rychlost a zaměření kurzu budou vyhovovat. V případě že ne, můžete kurz se zaťatými zuby přetrpět, někdy je možnost přejít na jiný kurz nebo zaplacené peníze oželet.  Nespornou výhodou je nízká částka, na druhou stranu v porovnání s mnoha riziky a nejistotami se může (a taky často jedná) o vyhozené nebo neefektivně využité peníze. To samozřejmě neplatí v případě, že kurz pro Vás má spíše společenskou funkci a jazyk se dále chcete mnoho dalších let učit a ne efektivně naučit.

Soukromý lektor je na první pohled ta dražší varianta, jestliže ale zohledníme, že lektor, který se věnuje pouze Vám, orientuje se podle Vašich potřeb a přizpůsobí se Vašemu tempu je podstatně „rychlejší“ způsob, jak se jazyk naučit. Jedna takováto hodina se mnohdy rovná třem v jazykovce. Hodiny si také můžete domluvit individuálně a lektor je mnohdy ochotný se i flexibilně přizpůsobit Vašim potřebám v průběhu roku, což u pevně stanoveného kurzu není možné.

Jestliže se rozhodnete pro efektivní metodu, ráda Vám pomohu. V rámci Jablonce, Liberce a okolí Vám mohu zprostředkovat lektora pro všechny běžné jazyky (němčina, angličtina, polština, francouzština, španělština) i pro ty méně běžné. Vybrat si můžete jak z rodilých mluvčích, tak i z kvalitních a ověřených českých lektorů s praxí. Jak se efektivně učit, tomu se budu věnovat v dalším článku.