Proč je lepší se jazyk (ne)učit v agenturách?

Do ČR jsem se vrátila po více než dvaceti letech v zahraničí a nestačila jsem se divit. Některé své postřehy, divení, poznatky a překvapení bych zde chtěla zachytit. Dnes úvaha na téma – jste si jisti, že renomované jazykové agentury opravdu nabízí kvalitu? Já o tom pochybuji a podepřu to argumenty:

Po návratu z ciziny jsem se rozkoukávala a v nevědomosti a bez kontaktů jsem se obrátila na některé velké renomované překladatelské a jazykové agentury s bombastickou reklamou a nabídla jim své schopnosti.
Poté, co jsem absolvovala přijímací pohovory a „zkušební hodinu“ jsem byla zapsána do databáze a … nic. Po několika odmítnutích z mé strany (i přes MMM – maximální možnou míru flexibility – nemůžu s malým dítětem učit v 7 ráno s dojížděním 15 km ani v 6 večer, což jsem několikrát – i písemně – zdůraznila) jsem po roce dostala nabídku firemní výuky, kde rámcové podmínky byly oboustranně přijatelné (myslím tím že firma kývla na mě i já na firmu, která má dobré renomé). Kývla jsem i přesto, že v této době už jsem rozkoukaná byla, ale bylo mi hloupé stále odmítat (jasná chyba v myšlení, já vím).
Pak se řešily provozní záležitosti – kdy, kde, s kým a co učit, aby cca. 2 týdny před stanoveným termínem začátku výuky agentura zjistila, že se mnou nemá podepsanou rámcovou smlouvu. Tuto jsem také obratem dostala a začala studovat. Brada mi při čtení padala a obočí stoupalo, takže na druhé straně jsem měla obavy, aby se mi obličej nerozpadl…. Detaily vynechám, přestože jsem smlouvu nakonec nepodepsala a nejsem vázána mlčenlivostí, nechci být indiskrétní, ale několik perliček Vám ráda prozradím. Administrativa, spojená s výukou, byla rozepsána na celé jedné straně smlouvy a když jsem se probrala z šoku, tak jsem si lehce spočítala, že na hodinu výuky bych cca. 45 minut „papírovala“. Samozřejmě přípravu na hodinu nepočítaje. Další zajímavé závazky pro mě byl systém pokut pro lektora (za pozdní příchod, za – i nezaviněné – zpoždění, za…. no za všechno).
A pak jsem vzala do ruky papír, kalkulačku a pero a počítala: za hodinu výuky včetně dojíždění (cca. 18km) 200,-Kč. Příprava a administrativa z jedné hodiny udělá faktické dvě, tedy 100,-Kč. Náklady na benzín a auto cca. 20,-Kč. A jdeme dál 
Další zajímavou položkou je kopírování podkladů (které si samozřejmě také zajišťuji z vlastních zdrojů), které u jednoho účastníka neřeším, ale jestliže jich mám v kurzu 9 tak průměrně 5 kopií na každého je cca. 45-50 kopií na každou hodinu a to už řešit musím. Tedy další minusová položka – řekněme 20 Kč. Teď jsem se dostala na částku 60,-Kč za hodinu. Odečtu poměrnou částku na pojištění a sociální příspěvky (daň asi těžko budu platit) a dostanu se na cca. 40-50 Kč čistého za hodinu výuky.
Těch 200,-Kč bylo navíc nadhodnocených, běžná sazba je 160,-Kč,tedy v konečném součtu zůstane ještě méně.
Závěrečná otázka: Kdo, vážené dámy a vážení pánové, za tuto částku bude učit? Jakou kvalitu získáte za 50,-Kč čistého? Skutečně si myslíte, že někdo, kdo něco opravdu umí, za tuto cenu bude pracovat? Renomované agentury nemohou – a také to nedělají – za takovýchto podmínek nabízet kvalitní výuku, i přestože to tvrdí.

PS: Podepsat rámcovou smlouvu jsem rázně a jednou provždy odmítla (mám i částečně právnické vzdělání) a do zmíněné firmy jsem volala dva dny před tím, než měla výuka začít, abych je o vzniklé situaci informovala a omluvila se. Zodpovědná osoba samozřejmě NIC NEVĚDĚLA a byla přesvědčená, že učit přijdu.